Cestovní - turistické - outdoor filtry na pitnou vodu

ÚVOD - SURVIVAL - CESTOVNÍ FILTRY NA VODU


Cestovní filtry na vodu jsou praktické pomůcky pro každého, kdo se pohybuje v přírodě, cestuje do odlehlých oblastí nebo se připravuje na krizové situace, kdy nemusí být přístup k pitné vodě. Tyto filtry umožňují získat bezpečnou pitnou vodu z přírodních zdrojů, jako jsou řeky, jezera nebo potoky, a zbavují ji škodlivých bakterií, parazitů a dalších patogenů. Díky pokročilým technologiím, jako jsou keramické nebo uhlíkové filtry a membrány s jemnými póry, dokáží efektivně zachytit nečistoty a poskytují čistou, nezávadnou vodu. Mnoho z těchto filtrů je navrženo jako kompaktní a snadno přenosné, což je ideální pro turistiku, kempování nebo nouzové evakuační situace.

Na trhu existuje široká škála cestovních filtrů, lišící se typem filtrace, velikostí a rychlostí čištění vody. Mezi nejpopulárnější patří například pumpovací filtry, které využívají mechanické čerpadlo k protláčení vody přes filtrační médium, a gravitační filtry, jež spoléhají na gravitační tlak a jsou ideální pro filtrování většího množství vody najednou. Dále jsou dostupné i osobní filtrační brčka, která umožňují pít přímo ze zdroje vody a jsou cenově dostupná a lehká. Výběr správného filtru závisí na potřebách uživatele a podmínkách, ve kterých bude používán, ale všechny tyto přenosné filtry představují účinný způsob, jak zajistit přístup k pitné vodě v přírodě nebo při cestování do oblastí s neznámou kvalitou vody.


Cestovní filtr na vodu Katadyn Hiker ProZnát a mít odzkoušené cestovní filtry na pitnou vodu dostupné na trhu se hodí, a to nejen z důvodu Survivalu a řešení potřeby vody v případě krizové situace, ale také, jak název napovídá, na cesty nebo i na chatu a podobně. Cestovní vodní filtry dokáží odvést podobnou službu jako velké domácí filtry na vodu. Rozdíl je ve velikosti a tím pádem i v průtocích. To co vám domácí nebo průmyslový filtr na pitnou vodu odvede za práci za pár vteřin, potřebuje cestovní filtr na vodu několik minut. Ale na cestách, dovolených a možná i v případě Survivalu už nás snad pár minut navíc nezabije.

Zabijáci ve vodě

Naopak, zabít nás mohou bakterie a mikroorganismy, které jsou standardně obsaženy ve vodě v přírodě. Většina studánek, potůčků, horských říček a podobně, ačkoliv vizuálně má čistočistou vodu, není tomu tak. Mechanické znečištění. Mikroby. Bakterie. Pravděpodobně nemusíme mít obavy z chemického zněčištění. 

Bakterie cholery ve vodě

Ale i tak je lepší mít jistotu a používat cestovní filtry na vodu, kor když jich je v nabídce hned několik. Filtry dokáží dle výrobců odflitrovat až 99,99% znečištění (včetně bakterií salmonella, cholera, E.coli atd. nebo parazity giardia a cryptosporidium). 

Neplatí zpravidla pro chemické znečištění. Voda, která obsahuje nebezpečené látky vás nemusí hned bezpodmínečně zabít, ale může vám způsobit těžké průjmy a zvracení. A to na cestách nebo v situacích, kdy už tak jde o život, není zrovna nejlepší způsob trávení léta.

Logistika - vodní hospodářství a zásoby

Další důvod proč si pořídit cestovní filtr na vodu je logistika. Jste-li sám, stačí vám 2 až 3 litry vody na osobu. Jste-li dva, už je to hned cca. 5 - 6 litrů na den. A co ve třech na 5 dnů? Než se tahat se zásobami vody, je lepší mít na skupinu cestovní filtr na vodu a průběžně doplňovat vodu, a to při pravidelných zastávkách nebo při kempování / nocování.
DOPORUČENÍ:
Samozřejmě, pokud směřují naše kroky opravdu mimo civilizaci, doporučujeme mít hlavní cestovní filtr na pitnou vodu vodu a nějaké náhradní řešení, a to například mini cestovní filtr na vodu nebo alespoň filtrační lahev, a to pro případ poškození hlavního filtru na vodu nebo třeba ztráty nějaké komponenty.

Námi odzkoušené cestovní filtry na vodu

  • Sawyer SP2129 Micro Squeeze Filter System - Sawyer
  • Katadyn Vario
  • Katadyn Hiker Pro
  • Filtrační vak Helikon Water Filter Bag

Další možností jak získat pitnou vodu jsou desinfekční tablety na úpravu vody.

Cestování, Survival, Přežití a dešťová voda

V podmínkách boje o holý život, ať už jsou okolnosti jakékoli, se můžeme částečně spolehnout i na dešťovou vodu. Jsou ale okamžiky, kdy je lepší se jí vyvarovat. Tím je například doba po jaderné nehodě. Dešťová voda může, a pravděpodobně i bude, obsahovat radioaktivní částečky zachycené cestou z mraku na zem. Nepijte ji. Ale ono se nám to nyní radí, že? Další specifikum dešťové vody je, že je velice, a zde se nám zdroje různí, velice závislá na tom, zda prší či nikoliv :) Měli bychom vědět, že dešťová voda obsahuje pohlcený kyslík, dusík, oxid uhličitý, amoniak, oxidy dusíku, oxidy síry, pyl, bakterie a další nečistoty, se kterými se dešťové kapky setkaly při průchodu atmosférou - více o dešťové vodě: Čistota, kvalita a chemické složení dešťové vody.

Cestovní outdoor filrty na pitnou vodu dokáží do jisté míry vyčistit i dešťovou vodu, vodu ze studny, vodu z potoka nebo i kaluže.

Cestovní filtry na vodu můžete zakoupit například:

S cestovními filtry na vodu se mnohem snáze dodržuje pitný režim. O objemu vody potřebné k udržení lidského těla v kondici je mnoho studií a ponuje kolem této problematiky mnoho názorových směrů. My uvedeme jeden z nich, kterého se držíme.
Lidské tělo je tvořeno z cca. 60 - 70% vodou.
Pitný režím pro doplnění tekutin v klidovém režimu je cca. 0,4 litru na 10 kg tělesné hmostnosti.
Muž - 85 kg: 3,4 litru čisté vody (počítají se i tekutiny ze stravy) na den v klidovém režimu za průměrné teploty a běžných okolních vlivů.
Při úbytku cca. 3 - 4 % tělesné vody - pocity žízně
Při úbytku cca. 10 % tělěsné vody - těžká dehydratace až smrt (poslední dvě řádky berte orientačně pro ilustraci)

 


 

×