Trvanlivé potraviny pro přežití
ÚVOD - PRAKTICKÉ ČLÁNKY - TRVANLIVÉ POTRAVINY PRO PŘEŽITÍ
Ani v dnešní době neexistuje nákupní seznam trvanlivých potravin pro přežití ke stažení. Každý by si měl svůj survival-špajz modifikovat podle svého. Před nákupem a naskladněním trvanlivých potravin se každý musí zamyslet, jak by se chtěl, a hlavně, jak se zvládne postarat o přípravu jídla. Základní otázky před velkým nákupem: Jak zvládnu jídlo připravovat? Jak budu jídlo skladovat? Jak budu zásoby převážet? Pro kolik lidí dělám zásoby? A také: Co vše vlastně jím-e a sním-e! To je i důvod, proč by člověk neměl být vybíravý v jídle!
Ačkoliv výhody pestré a především čerstvé stravy nelze zpochybnovat, je zcela zřejmé, že v případech a situacích když jde o přežití, je nutné vsadit na trvanlivé portraviny pro přežití, a to z jednoho prostého důvodu: slibují delší trvanlivost, tj, dobu mezi výrobou a doporučeným datem spotřeby.
V dobách klidu, a bez rizika aktuálního nebezpečí, je praktické trvanlivé potraviny pro přežití zkoušet, testovat, ochutnávat a vybírat. Až se bude smrákat na horší časy, mohlo by už být na nákupy trvanlivých potravin pozdě. Především se asi nebudete připravovat sám a tak trvanlivé potraviny budou vyprodané a nabídka tím bude užší, pokud bude vůbec nějaká.
Mezi trvanlivými potravinami lze najít, stejně jako u jiného sortimentu potravin, věci chutné, méně chutné, ale třeba i pro vás zcela nepoživatelné. Ne nadarmo se ale říká ...
HLAD JE NEJLEPŠÍ KUCHAŘ
A proto, až vám půjde o holé přežití, jistě si dáte kondenzované mléko s konzervou tuňáka (jen ilustrace - tento recept nedoporučuji). I tak je ale dobré nebýt vybíravý v jídle a čas od času se seznámit s nabídkou trvanlivých potravin a začlenit je do svého seznamu potravy na přežití těžkých časů. S trochou nadsázky se můžete ve svém okolí zeptat někoho, kdo v létě jezdí do Chorvatska. Jistě to bude expert na masové konzervy, konzervovaná hotová jídla a lunchmeaty :)
Nezapomínejte na cukry - bílkoviny - tuky - vitamíny - minerály - vláknina
Máte-li čas se připravit na pár nejhorších dnů, zamyslete se nad komplexností nouzového jídelníčku a zásob. Stejně jako v čase klidu a pohody, budete potřebovat řešit vyváženou stravu. Ano. Pár dnů vydržíte jen na cukrech nebo naopak jen na bílkovinách. Ale z dlouhodobějšího pohledu se pak ukáží zdravotní problémy, za kterými bude stát nevyvážená strava. Kdo se tedy chce připravit na různé krize, měl by se zamyslet a vyřešit přísun cukrů, bílkovin, tuků, vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších důležitých prvků vyvážené stravy, díky které přežijete v kondici a dobré náladě. Ruku však na srdce. Takto poctivou přípravou dokážete zajistit zásoby tak na půl roku. Půl rok není moc, ale je to dobrá doba na rozkoukání a vytvoření plánu "co a jak dál".
Trvanlivé potraviny pro přežití a potraviny v prodlouženou životností
I po tisíci letech byly objeveny při vykopávkách amfory naplněné medem, kterému nebránilo nic v konzumaci. Ano, byl zcukernatělý, ale stále mu nic nebylo. Med se považuje za potravinu, která nepodléhá zkáze. Samozřejmě záleží na skladování a tak je to se vším. Další trvanlivé potraviny pro přežití jsou například sušené plody, luštěniny nebo obilniny jako rýže, hrách, fazole atd., které vydrží i 30 let, pokud jsou dobře uskladněny, tj. v suchu a temnu. Za těchto podmínek odolají originální balení i plísním, zapaření atd. U přežití nejde jen o množství, ale také o výživové hodnoty, a proto je dobré se včas seznámit se superpotravinami a pokusit se je zařadit do svého jídelníčku. Takovými super-potravinami jsou například quinoa, chia, zázvor, špenát a další.
Masové konzervy
Nejsnadnější způsob jak se zaopatřit na cesty nebo časy krize je nakoupit masové konzervy. V obchodech lze nakoupit všelijaká masa ve vlastní šťávě, lunchmeaty a podobně. Výhodou těchto konzerv je možnost použít je jako surovinu pro přípravu vlastního jídla. Je tu však stále možnost dát si je samotné, a to i z studena.
Jedna z možností je pořízení v armyshopech KDP - Konzervované Dávky Potravin. Za pár korun (cca. 100 - 150 Kč dle zdroje) nakoupíte 4 x 180g zabalené konzervy obsahující: DL - Drubeží lunchmeat, JP - Játrovou paštiku, VP - Vepřové Maso a HM - Hovězí Maso. Není to kdoví jaký zázrak, ale pár dnů se na tom přežít dá :)
Naučte se, jak se otevírá konzerva
Možná vás už ani nepřekvapí, že mnoho lidí neví jak otevřít konzervu, pokud tam není pohodlný trhací uzávěr s očkem. Jak asi vypadá takový otevírák na konzervy? Zapomeňte na elektrický, který vám možná visí v kuchyni na zdi. Ano. Je jich hned několik. Můžete mít například víceúčelové kuchyňské otevíráky, nebo máte otevírák konzerv jako nástroj v noži. Jsou i malé pákové otevíráky na konzervy. Je však dobré je znát předem a vědět, že umíte bezpečně otevřít konzervu aniž byste se poranili.
Hotová jídla v konzervě
Máte-li možnost věnovat v horších časech pár minut tepelné úpravě jídla, doporučujeme pořídit do zásaby pár hotových jídel v konzervě. Na výběr jsou svíčkové, trenčanské párky s čočkou, směsi na špagety, různé guláše i kuřata na paprice. Nezapomenutelná výhoda je ohřát jich více a nastavit třeba i další vhodnou surovinou nebo přílohou. Nejen že teplé jídlo udělá "v bříšku jako v pokojíčku", ale zasytí i více lidí, třeba celou rodinu nebo evakuovanou skupinu.
Důležité: Konzervy mají životnost třeba i 30 let. I po expirační době lze konzervované potraviny konzumovat. Nikdy nejezte jídlo z konzervy, která změnila původní tvar (je například nafouklá) nebo poškozená.
Nikdy neohřívejte konzervu bez otevření nebo alespoň narušení, a to kvůli odvodu par z konzervy. Hrozí totiž fyzikální výbuch nahromaděných par. Nebezpečí opaření párou, popálení uhlíky i poranění kousky konzervy nebo materiálem z ohniště. Vždy si v čase nouze počínejte maximálně opatrně. Zdravotnická péče nebude dostupná, jako v čase klidu a pohody. A i malé zranění vás může paralyzovat na výkonosti nebo ohrozit na životě.
Hotová balená jídla
S různými výrobky z kategorií hotových jídel se snad roztrhl pytel. Možná to někdo nahoře i věděl a pomalu se připravoval na nejhorší. A nebo za to může náš hektický styl života, že poctivá kulinařina ustupuje různým instantním jídlům. Stačí se podívat na nějaký outdoor obchod nebo vyhledat expediční strava, turistická strava, outdoor strava, jídlo na cesty atd. Pak si jen vybrat preferované jídlo, vyzkoušet ho, zabalit do nouzového zavazadla nebo dát do nouzového skladu či spižírny v místě, které vám poskytne potřebné útočiště. Často se jedná právě o trvanlivé potraviny vhodné na přežití zlých časů s vlastním samo-ohřevem kapslí v termopytli nebo se jednoduše hodí na zahřátý motor vozidla.
- Travellunch - www.travellunch.de
- AdventureMenu - www.adventuremenu.com
- Expres Menu - www.expresmenu.com
- Hotovky.cz - www.hotovky.cz
- Forclaz z Decathonu - www.decathlon.cz/kempingova-instantni-jidla/
- Tactical Foodpack® - tacticalfoodpack.com
- MRE „Meal, Ready-to-Eat“ armádní balíčky určené k rychlé konzumaci - www.airsoftfenix.cz/mre
Zajímavé: Máte-li možnost výrobcem samoohřev jídla pomocí kapsle v termopytlíku, dejte pozor, abyste nepřelili doporučené množství vody riskou a nápisem "Do not overfill", protože jakmile přelijete (přeoverfilujete), kapsle nebude vydávat tolik tepla pro optimální ohřev jídla a finální jídlo budete jíst za studena.
Sušené maso
- Domácí sušené maso - recept bude v blízké době zveřejněn
- Jerky - jerky-shop.cz nebo susene-maso.cz
Zdroj cukrů
Cukry se hodí. Ne že ne. Cukry jsou zdrojem rychlé energie a často i udržují dobrou náladu, a to i tehdy, kdy je to opravdu těžké. A proto zabalte mezi trvanlivé potraviny na přežití nějaké formy cukrů. Nejlépe se osvědčí klasický hroznový cukr s příchutěmi. Namixujte si jich hned několik, ať se vám rychle nepřejí. Na balení je sice napsána doporučená maximální denní dávka, ale až budete potřebovat rychle doplnit energii, protože se blíží bouřka, jste daleko od místa kde chcete přespat atd., je lepší se nadopovat cukrem a dokázat máknout než se bez energie z posledních sil plahočit. Do svého balení trvanlivých potravin na cestu přibalte i klasický cukr. Ačkoliv například nesladíte, každý cukr který dostanete k čaji nebo kávě v restauraci, schovávejte si ho. Dobrým zdrojem cukrů jsou i čokolády nebo bonbony. Tvrdý bonbon i dobře zabaví a dá se říci, odrelaxuje jazyk. A o relax také při přežití trochu jde. Na dlouhou cestu, a přežití lidstva je bezesporu dlouhá cesta, nevyrážejte ani bez kandovaného nebo sušeného ovoce. Rozinky, banány, křížaly a podobně. Jsou to cukry a také, vynikající chuť ovoce. A to není vše ...
Zdroj vitamínů
Sušené ovoce je i zdrojem vitamínů a ty se v podmínkách přežití budou "sakra" hodit! V klidných časech lze v každé lékárně zakoupit nejrůznější doplňky stravy poskytující potřebný koktejl vitamínů. Na nedostatek vitamínů umírali námořníci stovky let. Najezení. Napití. A stejně umírali. Než se přišlo na to, že je zabíjejí kurděje z nedostatku vitamínu C a nevyvážené, nepestré stravy. Vitamíny vaše tělo udrží nejen v dobré fyzické kondici, ale také psychické pohodě. Rovnováha je důležitá. Takže doporučuji zajít do lékárny nebo propátrat Internet a mít k dispozici vitamíny, a to nejen v balíčku potravin pro přežití.
Jako zdroj cukrů a vitamínů doporučujeme: kandovaný zázvor, sušené banány, sušené meruňky, rozinky (sultánky)
Potravinové vojenské balíčky
Komplexní potravinové vojenské balíčky nejsou špatné a nějakou dobu se na tom přežít rozhodně dá. Výrobců mnoho. Obsahů ještě více. Jsou lepší a jsou i horší potravinové balíčky. Je armáda a je armáda. Někdo se stará a proto i někdo má, něco lepšího. Doporučujeme v čase klidu vyzkoušet a objevit své preference. Obrovskou výhodou je fakt, že tyto balíčky jsou opravdu komplexní potravinové balíčky na přežití ve zlých časech. Jen pozor! Prodávají se na různé časové intervaly. Nenachytejte se na dobrou cenu a nekupte si balíček na 8 hodin (jednu pracovní dobu) na celý den, nebo jen snídani v domnění, že máte balíček potravin na den. Čtěte recenze a získejte vlastní zkušenosti. Našimi žaludky přošly vojenské balíčky jídla snad všech armád - tedy asi mimo severokorejské armády. Na druhou stranu - pytlík rýže si umí asi představit každý!
Ve standardních balíčcích naleznete opravdu komplexní jídla. Nasnídáte se. Nasvačíte. Máte teplé jídlo i nápoj. Balení obsahují nejrůznější komponenty. Pro příklad uveďme: instantní nápoj, kávu, pytlík čaje, paštiku, krekry, instantní polévku, hlavní jídlo v konzervě, rybí konzervu, nějaká nakládaná zelenina a mnoho dalšího, až po pytlík chilli, pepře a soli, zakončené parátkem, žvýkačkou a podobně.
Doporučujeme: Pokuste se složit vlastní potravinové balíčky z oblíbených komponent. Nejen že lépe obstojí v chuťovém testu, ale když budete šikovně nakupovat, pravděpodobně i hodně ušetříte. Až se budete pokoušet skládat vlastní potravinový balíček na přežití, navštivte obchod pro cyklisty a nechte si doporučit, jak na cestách rychle doplnit energii. Na trhu existují nejrůznější energetické pasty a želé pro cyklisty, které obsahují vše potřebné!
My jsme dokázali za cenu standardního potravinového balíčku složit dvakrát větší potravinový balíček, který obsahoval oproti tomu armádnímu mnohem větší atraktivitu potravin. Ano, na úkor letité trvanlivosti. Nic méně je znám fakt, že armádní potravinové balíčky také postihuje plíseň (názor k dohledání v nejrůznějších diskuzních forech) a zkracuje se tak deklarovaná životnost. Je však velmi pravděpodobné, že za to může nevhodné skladování, nikoliv produkt či výrobce jako takový!
Malé svačinky
Jako malou svačinku doporučuji vrátit se do dětství a klidně si zabalit na přežití ovocné přesnídávky v kapsičkách. Mají zajímavé chuťě. Obsahují vše potřebné. Ovosné kapsičky lze konzumovat i za pochodu (na útěku do bezpečí). Dnes jsou v obchodech k sehnání i ozavíratelné kapsy, které si můžete opakovaně naplnit právě nějakým domácím produktem z ovoce nebo zeleniny.
Pro lepší náladu
V rubrice pro lepší náladu nemusíme povinně rozebírat jen alkohol. Pro lepší náladu to může být cokoliv. V čase klidu, hojnosti a pohody si obstarejte a zabalte do zavazadla "něco", co vám vždy zlepší náladu a zároveň to splňuje i kategorii: trvanlivá potravina. Pro ilustraci uvádíme například: oblíbené bonbony s náplní, žvýkačky s netradiční příchutí, extra pálivá masová konzerva atd. Zkrátka cokoliv, co si dáte v okamžiku, kdy za a) nálada jde do kopru za b) jako odměnu za splněný cíl (postavení přístřešku, rozdělání ohně atd.). Samozřejmě, už jsme to nakousli, není špatné mít sebou placatku oblíbeného alkoholu a použít to zcela stejným způsobem. Odměna nebo zlepšení špatné nálady. Jen se to nesmí moc přehánět! Jde přeci o život. A trochu alibismu pro alkoholiky: Silný a čistý alkohol může být použit i jako desinfekce :)
Problém s pečivem
S pečivem je zkrátka problém. Nevydrží dlouho. Tvrdne a a ještě ho může postihnout plíseň. Trvanlivější alternativou pečiva jsou různé extrudované chlebíčky (vyrábějí se z kaše vzniklé promícháním kukuřičné, pšeničné, rýžové nebo jiné mouky s vodou a dalšími dochucujícími látkami), knäckebroty nebo racio plátky. Ale dejte si rýžový chlebíček ke guláši nebo k paštice. Delší trvanlivost nabízejí i některé bezlepkové produkty. Vybrané vakuované polotovary pečiva také nabízejí delší trvanlivost než standardní dva dny. A to nás přivedlo k testu. Vyzkoušeli jsme zavakuovat běžnou vakuovačkou potravin čerstvě zakoupený chléb a vydržel nám cca. 5 týdnů, než začal měnit své vlastnosti, které jsme schopni jako běžní konzumenti odhalit. Je však možné, že už obsahoval spóry plísně. Nic méně na chuťové složce a pouhým zrakem to nebylo znát. Takže až se bude zhoršovat geopolitická situace, začněte vakuovat a máte na pár týdnů vystaráno.
Doporučujeme přibalit pár balení instantního sušeného droždí a naučit se v polních podmínkách péct chleba. Uměli to naši předci, naučíme se to a zvládneme to i my, ale umět to předem je obrovská deviza.
Připravujeme: Jak upéct chleba
DOPORUČUJEME:
I když možná půjde o holý život, stále si můžete při konzumaci trvanlivých potravin pochutnat. A proto nemusíte sahat vždy jen po tom nejlevnějším, ale zabalte si i něco, co vás obohatí a udělá radost, a to například i chuťovou. Opravdu není lepší pocit, než když jde o všechno a je chvilka času na jídlo, skvěle si pochutnat a vychutnat nějakou zajímavou chuť, která vás nakopne a dodá sílu a energii do dalšího počínání. Vyberte si trvanlivé potraviny třeba i z delikates. Další možností je i směna takových pochutin a vybraných delikates. Nechci malovat čerta na zeď, ale aby jednou sleďová očka neměla cenu zlata.
Zde je seznam 20 potravin pro přežití, které jsou ideální pro survival a prepping kvůli své vysoké nutriční hodnotě a dlouhé trvanlivosti (poměr hodnoty x skladování):
- Rýže – vydrží velmi dlouho a je kaloricky bohatá.
- Těstoviny – suché těstoviny jsou skladovatelné a poskytují rychlou energii.
- Ovesné vločky – dobrý zdroj vlákniny, vitamínů a minerálů.
- Fazole a čočka – bohaté na bílkoviny a vlákninu, suché fazole vydrží roky.
- Cizrna – zdroj bílkovin a železa, konzervovaná nebo sušená vydrží dlouho.
- Quinoa – obsahuje kompletní spektrum aminokyselin a dlouho vydrží.
- Konzervované ryby (tuňák, sardinky) – zdroj bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
- Konzervované maso – například kuřecí, hovězí nebo vepřové v konzervě s vysokou trvanlivostí.
- Sušené maso (jerky) – lehké, skladovatelné a bohaté na bílkoviny.
- Arašídy a ořechy – skvělé na energii a zdravé tuky, vhodné i ořechová másla.
- Sušené ovoce (např. rozinky, meruňky) – zdroj rychlé energie a vitamínů.
- Med – přirozeně trvanlivý, skvělý na energii a má antibakteriální účinky.
- Sušené mléko – bohaté na bílkoviny a vápník, vhodné pro přípravu různých jídel.
- Instantní polévky a vývary – snadná příprava, zdroj elektrolytů a energie.
- Sůl – základní surovina pro konzervaci, dodává elektrolyty.
- Olivový olej – zdravý zdroj tuků, dlouhá trvanlivost.
- Kokosový olej – stabilní při vysokých teplotách, vhodný pro vaření a jako zdroj energie.
- Konzervovaná zelenina – například hrášek, kukuřice nebo mrkev pro doplnění vitamínů a minerálů.
- Kukuřičná mouka nebo polenta – snadno skladovatelná, výživná a rychle připravitelná.
- Instantní káva nebo čaj – zdroj kofeinu, morální podpora a energizující efekt.
Tyto potraviny jsou vhodné pro dlouhodobé skladování, mají vysokou nutriční hodnotu a lze je snadno využít k přípravě různých jídel v survival podmínkách. Samozřejmě jsou i další potraviny, ale pak je například problém se skladováním, složitou úpravou, možností kombinovat s jinými potravinami atd.
Pro ilustraci uvádíme seznam 10 populárních pokrmů, které lze připravit z trvanlivých potravin přímo na ohni, ideální pro outdoorové vaření:
- Fazolová a cizrnová polévka – smíchejte konzervované fazole a cizrnu s vodou, solí, pepřem a sušeným kořením. Přidejte sušenou zeleninu nebo instantní vývar, vše zahřejte v kotlíku nad ohněm.
- Rýže s tuňákem a zeleninou – uvařte rýži a přimíchejte konzervovaný tuňák a konzervovanou zeleninu. Stačí ohřát a ochutit solí a pepřem. Skvělé jako lehký, ale výživný oběd.
- Kuskus s sušeným masem a zeleninou – kuskus stačí zalít horkou vodou, nechat nabobtnat a přidat k němu sušené maso (jerky) a sušenou zeleninu.
- Těstoviny s konzervovaným masem a sušeným sýrem – uvařte těstoviny, přidejte konzervované maso a posypte sušeným sýrem. Vše zamíchejte a krátce povařte na pánvi.
- Polenta s olivovým olejem a sušenými rajčaty – uvařte polentu v kotlíku nad ohněm, přidejte olivový olej a nakrájená sušená rajčata. Lze ochutit sušenými bylinkami a solí.
- Quinoa s arašídovým máslem a sušeným ovocem – uvařte quinou a vmíchejte trochu arašídového másla a nakrájené sušené ovoce. Rychlé, syté a energeticky vydatné jídlo.
- Konzervovaná zelenina s rýžovými nudlemi – rýžové nudle stačí namočit do horké vody a přidat konzervovanou zeleninu, případně trochu konzervovaného masa.
- Bramborová kaše z instantního prášku s jerky – instantní bramborovou kaši připravte podle návodu a přimíchejte nakrájené sušené maso. Výživné a syté.
- Ovesná kaše s medem a sušeným ovocem – ovesné vločky smíchejte s horkou vodou, přidejte med a sušené ovoce. Vhodné jako rychlá snídaně nebo dezert.
- Konzervované fazole s kukuřicí a chili kořením – smíchejte konzervované fazole a kukuřici, přidejte chili koření, sůl a pepř. Povařte nad ohněm v kotlíku.
Tyto pokrmy jsou jednoduché, vydatné a lze je připravit přímo na ohni s minimem vybavení, jako jsou kotlík, pánev nebo lžíce.