Cestovní lékárničky, lékárníčky na cesty, outdoor lékárničky
ÚVOD - PRAKTICKÉ ČLÁNKY - Cestovní lékárničky na cesty
Cestovní lékárničky nejsou striktně určeny jen za účelem cestování. Cestovní lékárničky jsou menší brašny nebo pouzdra, které obsahují základní zdravotnický materiál a zodpovědní lidé je sebou nosí nebo vozí, když opouštějí domov nebo pracoviště. Cestovní lékárničky naleznete v kufrech při cestě na dovolenou, v autech při služební cestě mimo pracoviště, v batohu při delším pochodu nebo túře, ale mže být i v kočárku při menší procházce na místní hřiště. Jak sám název napovídá, jedná se o lékárničky na cesty a je jedno, jak dlouhá ta cesta je. Vždy záleží jen na tom, jak se taková cestovní lékárnička uchopí.
Cestovní lékárničky by se daly rozdělit na:
- Cestovní lékárničky na výlety
- Kapesní lékárnička na drobná poranění
- Lékárnička pro chronicky nemocné pacienty
- Outdoor lékárničky na horské túry
- Expediční cestovní lékárničky do velehor
- Lékárnička zdravotníka na tábory, školy v přírodě a podobně
- Rodinné lékárničky na dovolené
- Cestovní lékárnička do auta - například větší / rozšířená autolékárnička pro dobře připravené motoristy
V dnešní době je možnost zakoupit hotové outdoorové cestovní lékárničky, které již obsahují i náplň nebo z obalů a pouzder, které si naplníte sami. Ta druhá varianta, jak si zajistit cestovní lékárníčku, je rozhodně lepší. Není výjimkou, že si přídáte do nákupního košíku cestovní lékárničku a v ní naleznete náplasti které nelepí, gázu která nekryje a hotový obvaz, který už je opravdu hotový .. a unavený ...
Obal na lékárničku
Nejdůležitější je zvolit, na jak dlouhou cestu (dobu) se chystáte a pro kolik lidí by měla být cestovní lékárnička připravena řešit situace spojené se zdravotní ujmou. Jinak vypadá outdoor lékárnička na odpolední procházku se psem lesoparkem za městem. Jinak pokud jedete s kamarády do hor na kola a plánujete rychlostní sjezdy. O úplně jiné lékárničce na cesty se bavíme, pokud s rodinou a dětmi plánujete procestovat jižní Afriku nebo navštívit jinou exotiku kde číhají zcela jiná nebezpečí a rizika.
PRAVIDLA PRO CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKY
První pravidlo: Analýza rizik - V klidu si v čase příprav řekněte, co se vám opravdu s největší pravděpodobností může přihodit a jaké zdravotnické vybavení budete potřebovat. Jste klikař, kterému se vše vyhne? Nebo naopak stačí vyjít z domu a už potřebujete služby ZZS?
Druhé pravidlo: Co budete mít sbaleno v lékárničce, nebudete nikdy potřebovat! Samozřejmě, je to řečeno s nadsázkou, ale toto Murfyho pravidlo platí i u lékárniček na cesty.
Třetí pravidlo: Nešetřete na obalu ani na obsahu.
Čtvrté pravidlo: Když už se bavíme o obsahu ... s každým vybavením lékárničky byste měli umět zacházet. Číst si návod v čase krize není nejlepší, a proto s každou součástí trénujte.
Páte pravidlo: Doplňujte spotřebované a sledujte expirace a prošlé obměňujte.
Doporučujeme tedy koupit prázdný obal a ten si naplnit dle svého uvážení. Má to hned několik výhod: nad každou položkou se zamyslíte. Každou položku budete mít v ruce a seznámíte se s ní. Obsah lékárničky pro vás tak nebude neznámý.
Prázdných obalů a pouzder se prodává mnoho. Za nás jsou nejlepší pouzdra a brašničky Tatonka. Za rozumné peníze získáte praktický výrobek s dlouhou životnosti. Klidně si však můžete lékárničku na cesty vyrobit třeba z kosmetické taštičky, ledvinky, brašny na fotoaparát a podobně. Fantazii se meze nekladou a téma obalu je stejné jako třeba u KPZ - Krabičky poslední záchrany.
Obsah lékárničky
Obsah lékárničky přizpůsobujte vždy aktuálním potřebám. Nezapomeňte na různá legislativní omezení spojená s cestováním - cestování letadlem, návštěva jiné země, různé zákazy a omezení, nařízení atd. Někde vám ve vší slušnosti seberou jen nůžky. Jinde vás rovnou zavřou do vězení, a to jen proto, že máte léky pro svou potřebu, ale nemáte k nim potřebná potvrzení od lékaře.
Základ každé lékárničky tvoří:
Sterilní rukavice - https://www.azmedicashop.cz/rukavice/
Resuscitační rouška nebo maska - https://www.azmedicashop.cz/resuscitacni-skladaci-kapesni-maska-aerobag/ - pro "profíky" ambuvak - lze zakoupit klasický zdravotnický ambuvak nebo i vojenský jednorázový skládací ambuvak, který používá jak naše armáda, tak i ostatní armády NATO.
Škrtidlo / Zaškrcovadlo / Turniket - Vyberte například zde: https://www.azmedicashop.cz/skrtidla/ - Lze nakoupit a vybavit i elastickým škrtidlem SWAT - nebo klasické Esmarch-Martinovo zaškrcovadlo - škrtidlo.
Nůžky - Skládací záchranářské nůžky Leatherman Raptor - levnější varianta zdravotnických nůžek Piranha.
Pinzeta - https://www.azmedicashop.cz/anatomicke-a-chirurgicke-pinzety/ - nejen jako pinzeta na klíšťata, ale dobrá zdravotnická pinzeta se zkrátka hodí, a to například na třísky.
Zdravotnická jehla - podobně jako pinzeta najde své využití při vyndavání malé třísky - Rozhodně neslouží k propichování puchýřů u popálenin a podobně.
Obvazový materiál
Nejdůležitějším bodem obvazového materiálu je pravděpodobně hotový obvaz, který lze využít na zastavení krvácení. Získáte tak drahocenný čas do příjezdu profesionální zdravotnické péče nebo návštěvu nemocnice. Máte-li chuť utrácet, doporučujeme ke klasické "hotovce" i izraelský obvaz. Budete-li si ho pořizovat, kupte si rovnou dva. S jedním potrénujte a druhý nechte sterilní. I ten otevřený ale můžete ještě smotat a i nadále používat. Nikdo, komu zastavíte krvácení si nebude stěžovat, že jste na něj použil nesterilní obvaz!
Z běžného obvazového materiálu bohatě postačí, když dokážete stáhnout natažený sval nebo stabilizovat distorzi kotníku. K tomu se hodí elastické obinadlo. Vyberte dle sebe a ostatních uživatelů lékárničky vhodné velikosti obvazů.
Dále se hodí i obyčejný obvaz a sterilní krytí.
Přibalte ještě nějaké náplasti - puchýře z bot, drobné ranky atd.
Máte-li v plánu si i vařit, tak je šance že se i lehce spálíte, takže přibalte mastný tyl, speciální náplast na popáleniny nebo gel na popáleniny. Věřím, že se pak nespálíte a nebude se vám tato speciální náplast a péče hodit :)
Zdravotnická lepenka/lepící páska/náplast v kotouči (nejlepší je 3M, takže doporučujeme)
Akutol - tekutý obvaz na lehké povrchové rány a menší řezné rány.
Navíc přibalte i pár tampónů.
Léky
Důležité: Především si do lékárničky dejte své individuální léky, a to jako rezervu - ostatní pravidelné léky si dejte například do EDC, kosmetické taštičky, kabely, tašky přes rameno. Zkrátka tyto životu nutné léky mějte vždy na dvou, třech místech!
Teplota - při tělesné teplotě nad 38 °C srazte teplotu například Paralenem
Coldrex nebo Paralen Grip - horký nápoj proti chřipce, horečce atd.
Bolesti - od Acylpyrinu na bolesti hlavy (od 12 let) po silnější bolesti zad, zubů, kloubů jako Paralen, Valetol atd. Nezapomeňte na bolest/škrábání v krku - Septofort (ten neřeší bolest, ale desinfikuje dutinu ústní) nebo něco podobného.
Břicho (zažívání, žaludek, střeva) - soda, Endiaron (v lékárnách dlouhodobý výpadek), Živočišné uhlí, Smekta
Desinfekce - doporučuji Betadine
Vitamíny - rozhodně přibalte alespoň vitamín C v nějaké podobě, případně něco dalšího na posílení imunity.
Masti - Bepanthen plus (s desinfekčním účinkem), Calciová mast - celková péče o pokožku, Ichtoxyl - zánětlivá poranění kůže.
Zvažte další: Alergie - migrény - nespavost - křeče a to podle vašich indispozic a pravidelných potíží na cestách i doma.
Použití
Pravidlo: Používejte z lékárničky jen to co znáte, a proto se naučte se vším, co máte v lékárničce. Samozřejmě, nemusíte mít encyklopedické znalosti z příbalových informací léčiv, ale můžete si udělat stručný seznam nebo poznámky, abyste na bolest hlavy nedali projímadlo.